Ako vypestovať pekný trávnik

Ako vypestovať pekný trávnik

Zakladanie trávnika

Ideálny čas na zakladanie trávnika je jar alebo neskoré leto. Tráva na svoj rast potrebuje teplotu nad 5°C a dostatok vlahy. Čím je teplota pôdy vyššia, tým rýchlejšie dôjde k vyklíčeniu trávneho osiva. Pestovanie trávnika zo semena má niekoľko výhod. Výhodou je menšia investícia v porovnaní s pokládkou trávnych kobercov. Ďalšou z výhod je možnosť vybrať si ideálne trávové semeno vzhľadom na jeho budúce využitie.

Príprava pôdy

Prvý a veľmi dôležitý krok pre výsev trávnika je dôkladná prípravou pôdy. Na mieste, kde plánujeme trávnik, je potrebné vyzbierať všetky kamene, odstrániť burinu spolu s koreňmi pomocou herbicídov. Pôdu je potrebné prekypriť a urovnať. Kvalitný trávnik vyrastie iba na kvalitnom základe, preto je potrebné v prípade nevhodnej pôdy použiť trávnikový substrát.

Výber osiva

Pre zakladanie trávnika je dôležitý výber kvalitného osiva, na zabezpečenie rovnomerného klíčenia. Kvalitné trávne osivo by malo spĺňať predpoklady budúceho využitia trávnika.

Na miesta, ktoré sú častejšie zaťažované ako sú napríklad športové alebo detské ihriská sú určené trávne zmesi Šport.

Na mierne zaťažované plochy, ktoré plnia reprezentačnú funkciu ako okrasné trávniky v záhradách, parkoch alebo v okolí rodinných domov sú určené trávne zmesi Park.

Na tienisté miesta sú určené trávne zmesi s obsahom osiva, ktoré dobre znáša tieň. Trávna zmes WOLF je tým správnym riešením. Zabezpečí odolnú, extrémne hustú a robustnú trávnu plochu.

Starostlivosť o trávnik po zime

Hlavne po zime je potrebné trávu prevzdušniť vertikutátorom, ktorý zlepší absorpciu vzduchu, vody a živín do trávnika. Špeciálne nože preniknú do trávnika a odstránia nežiadúcu trávnu plsť a odumretú trávu.

Následne je potrebné trávnik zbaviť machu, podsiať ho, zregenerovať a zaceliť po vertikutácii. Na opravu poškodených miest v trávniku sa používajú špeciálne druhy trávnych zmesí ako napríklad trávna zmes Vertikutačná zmes na regeneráciu.

Vertikutačná zmes obsahuje rýchlo rastúce semená tráv, vďaka ktorým nový trávnik vyklíči do 14 dní. AQUA Cell zadržiava vlhkosť, takže osivo neuschne a hnojivo dodá novo rastúcemu trávnatému porastu dostatok živín na zdravý rast. Zeolit zabráni vyplavovaniu živín a zníži kyslosť pôdy. Aplikácia je veľmi jednoduchá rozhodením z ruky.

Na opravu poškodeného trávnika nám poslúži trávniková náplasť. Tá opraví poškodený trávnik v 3 krokoch. Obsahuje rýchlorastúce semená tráv – nový trávnik vyklíči už do 14 dní, hnojivo dodá novorastúcim trávam dostatok energie a urýchli ich rast. Špeciálny substrát z kokosovej rašeliny spoločne s AQUA Cellom® je spoľahlivou zásobárňou vody a zadržiava vodu v blízkosti klíčiacich tráv.

Výsev

Na plochu 1 m² sa používa približne 25 g osiva. Osivo rozhadzujeme v dvoch na seba kolmých smeroch. Následne plochu uvalcujeme valcom. Nesmieme zabudnúť na výdatnú a pravidelnú zálievku, ktorá je veľmi dôležitá pre vzídenie trávnika. Trávnik nám vzíde po približne desiatich dňoch. V prípade nedostatočnej závlahy sa dokonca môže stať, že trávne osivo nevyklíči vôbec.

Výživa trávnika

Na výživu trávnika sú určené hnojivá. Ideálnym hnojivom, ktoré poskytne trávniku výživu a zároveň aj ochranu proti burinám je trávnikové hnojivo s účinkom proti burinám. Jeho aplikácia je jednoduchá. Aplikuje sa priamo do trávnika. Trávnik dokonale vyživí a zároveň aktivuje pôdu. Živiny sú v ľahko prijateľnej forme a trávnik tak reaguje rýchlo na prihnojenie. Hnojivo podporí silný a zdravý rast trávnika.

Starostlivosť o trávnik

Na trávnik možno použiť aj špeciálne prípravky, ktoré nám poslúžia v boji proti machu, krtkom…

Široká ponuka prípravkov na trávnik proti chorobám, škodcom, na výživu…


Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko, čo Váš trávnik potrebuje. Poradíme a poskytneme Vám cenné informácie nielen ohľadne starostlivosti o trávnik. Tešíme sa na Vašu návštevu.


Záhradné práce ZÁHRADKÁR ®

Popis prác pre jednotlivé mesiace v roku TU.

Related posts

Nové trvalky a letničky v predaji

Široká ponuka rastlín na jarnú výsadbu. Vybrať si môžete kvitnúce druhy, rastliny s farebne zaujímavými listami alebo rôzne druhy skalničiek, ruže, budleje, poniklece, floxy, ibišteky, Echinaceu, muškáty, sadenice jahôd a

Čítať viac

Pestujeme jahody

Výsadba jahôd Najvhodnejší čas na výsadbu jahôd je apríl. Jahody, ktoré sa nám na záhonoch rozmnožili z poplazov, môžete vysadiť aj skôr. Príprava pôdy Pred výsadbou je potrebné pôdu dôkladne

Čítať viac

Mínerka pórová

Mínerka pórová (Napomyza gymnostoma) je mucha, ktorej larvy vyhlodávajú chodbičky v podzemných častiach cibuľovej zeleniny. Napadnuté rastliny sa deformujú a zaostávajú v raste. Mínerka prezimuje v štádiu kukiel v pôde.

Čítať viac