Štítničky a červce na ihličnanoch
Štítničky a červce tvoria zvláštnu skupinu hmyzu s výrazným pohlavným dimorfizmom. Samčeky majú všetky znaky hmyzu. Samičky majú telá chránené plochým štítom. V prípade štítničiek štítom oddeliteľným od tela a pologuľovitým štítom zrasteným s telom červcov.
Škodia cicaním rastlinných štiav na ihliciach alebo na kôre konárikov. Silnejšie sa premnožujú v teplých rokoch a na suchších stanovištiach. Prezimujú v štádiu lariev alebo dospelých jedincov na napadnutých stromoch.
Za rok mávajú jednu generáciu. Na smrekoch najčastejšie škodí červec smrekový, na boroviciach štítnička borovicová a na borievkach štítnička borievková.
Červce a Štítničky na okrasných rastlinách
Na izbových a skleníkových kvetinách sa najčastejšie stretávame s červcom izbovým, červcom citrónovníkovým a štítničkou brečtanovou. Tieto druhy škodia cicaním rastlinných štiav a vylučovaním lepkavej medovice, ktorá je živnou pôdou pre rôzne druhy čerňoviek. Napádajú predovšetkým oleandre, palmy, citrónovníky, kaktusy, muškát a brečtan.
Štítničky na ovocných stromoch
Pri napadnutí štítničkou čiarkovitou dochádza k spomaleniu rastu, hynutiu jednotlivých púčikov a vetvičiek a neskôr aj k praskaniu kôry. Napadnuté miesta vysychajú a v niektorých prípadoch môžu aj odumierať. Tento druh štítničky preferuje okrem ovocných druhov aj lesné a okrasné dreviny.
Hostiteľmi štítničky nebezpečnej sú všetky ovocné stromy, ako je jabloň domáca, hruška obyčajná, slivka domáca, broskyňa obyčajná a čerešňa vtáčia. Z kríkov sa najčastejšie vyskytuje na ríbezli červenej. Koncom mája a začiatkom júna samičky rodia larvy novej generácie, pričom jedna samička rodí v priebehu šiestich týždňov približne 70 – 160 lariev. Samičky druhej generácie sa môžu objaviť už v júli. Larvy, ktoré sa liahnu v auguste, prezimujú ukryté pod čiernym štítkom. Napadnuté konáriky stromov môžu uschýnať v dôsledku cicania a pôsobenia jedovatých slín, ktoré štítnička nebezpečná produkuje.
Prejavy červca
Dospelé jedince červca majú veľkosť až 8 mm. Larvy a mladé samičky sú okrúhle, svetlohnedé, 3-4 mm veľké. Sajú na mladých výhonkoch a spodnej strane listov. Dospievajú počas júna a vytvárajú schránku na vajíčka, do ktorej nakladú tisíce vajíčok a potom hynú. Silno napadnuté listy môžu opadávať. Červce vylučujú tiež medovicu a silno napadnuté rastliny sú potom náchylnejšie na rôzne choroby.
Mechanické ničenie škodcov
Štítničky a červce môžeme ničiť mechanicky častým umývaním listov vlažnou vodou pomocou mäkkej špongie alebo pomocou chemických prípravkov.
Chemické ošetrenie
Chemické ošetrenie rastlín je najvhodnejšie urobiť v jarných a letných mesiacoch na dvore alebo na balkóne. V zimných mesiacoch môžeme rastliny chemicky ošetriť len v neobývaných miestnostiach, v ktorých ich ponecháme až do uplynutia čakacej lehoty použitého prípravku.
Proti štítničkám a červcom zasahujeme čo najskôr po ich zistení. Keďže ich telo je pokryté ochrannou voskovou vrstvou.
Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať aj zmáčadlo. Ošetrenie treba v 7 až 10-dňových intervaloch aspoň dvakrát zopakovať.
Prípravky
KARATE ZEON 5 CS, SANIUM ULTRA, SANIUM STICK, SANIUM SYSTEM, SANIUM ULTRA AL, NEEMAZAL TS,
BIO prípravky
KARANIMBA MIKRO, FLORAVITA CITRO
Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko potrebné pre vašu záhradu… Poradíme a poskytneme Vám cenné informácie. Príďte si vybrať zo širokej ponuky pre záhradkárov . Tešíme sa na Vašu návštevu.
Záhradné práce ZÁHRADKÁR ® – Popis prác pre jednotlivé mesiace v roku TU.