Aktuálne záhradkárske práce na mesiac MAREC
Vruble
Rez viniča by sme mali dokončiť približne do polovice marca (v závislosti od počasia). Po reze priväzujeme ponechané výhonky k oporám. Pri teplejšom počasí cca. 10-15 C prevedieme predjarný postrek proti hubovitým chorobám a prezimujúcim škodcom. (Pozri správu ÚKSÚP).
Za priaznivého počasia môžme vrúbľovať čerešne a višne ako aj ďaľšie kôstkoviny. Jadroviny vrúbľujeme neskôr.
Parenisko
Do pareniska navezieme záhradnú zeminu a zateplíme ho maštaľným hnojom po stranách a prikrytím zhora. Následne môžeme začať s prvými sejbami semien na sadence zeleniny a kvetín. Ak je pôda v parenisku alebo skleníku dobre pripravená, môžme vysievať reďkovku, karotku, cibuľku na zeleno a v skleníkoch aj skorý šalát.
Cibuľa
V tomto období častejšie kontrolujeme sadzačku cibule. Je veľmi dôležité vytriediť klíčiacu cibuľku, ktorá svojim rozkladom zvýšuje vlhkosť celej sadby a môže ju takto znehodnotiť. Sadbu cibuľky uchovávame vo vzdušných vrecúškach. Vačšie cibuľky sadíme osobitne a konzumujeme ju za zelena. Na sadenie použijeme iba drobnú a zdravú cibuľku.
Jahody
Vykopeme jamy na jarnú výsadbu a podsadbu stromčekov.
Po rozmrznutí pôdy môžeme vysádzať sadenice jahôd. Výdatná závlaha je v tomto čase potrebná pre ich úspešné uchytenie.
Začíname s množením muškátov, chryzantém a oleandrov pomocou odrezkov.

Vinič
Pred začiatkom pučania drevín treba dokončiť ich zimný rez a predjarný rez stromov. V tomto období už môžeme začať s rezom kôstkovín. Broskyne po augustovom reze teraz opätovne prerežieme a zabezpečíme si tak kvalitnú úrodu. Nesmieme zabudnúť na ošetrenie väčších rán štepárskym voskom.
Kučeravosť
V tomto týždni je posledný termín na ochranu broskýň proti kučeravosti listov. Ďažďová voda po naliatí púčikov zmýva zárodky tejto hubovitej choroby na pučiace lístky a tu sa zachytáva a prečkáva. Proti tejto chorobe vykonáme chemický postrek meďnatými prípravkami pred nalievaním púčikov. Po tomto termíne už nepoužívame meďnaté alebo sírne prípravky na pučiace stromy. (Pozri správu ÚKSÚP).
Za priaznivého počasia môžme preštepovať kôstkoviny a neskoršie jadroviny na koziu nôžku. Pre začiatočníkov odporúčame stepenie za kôru v neskoršom období (apríl).
Vinič
Dokončíme rez viniča, aby slziace kry nevymáčali púčiky. Tieto by nám následne nemuseli vypučať a mohli by tak oslabiť kry viniča. Slzenie krov začína postupne s oteplovaním pôdy.
Po reze urýchlene odstránime odrezané výhonky viniča. Tieto vynesieme z vinohradu a rozdrvíme, alebo aspoň zkompostujeme, prípadne zapracujeme do pôdy.
Reďkvička
Do skleníkov a parenísk za teplejšieho počasia vysievame reďkovku, petržlen, karotku, paštrnák, cibuľku sadzačku a strúčiky jarného cesnaku. Podľa počasia musíme zabezpečiť mladým rastlinkám ochranu pred mrazom, prípadne vetranie a dostatok vlahy. Prerieďujeme hustý porast reďkovky. Plytko a riedko vysiata reďkovka rýchlejšie dorastá a má pekný tvar. Na okraje skleníkov môžme vysadiť cibuľku na zeleno.
Trávnik
Trávniky vyhrabeme od zimných nečistôt a napadaného lístia. Zároveň takto prevzdušníme pôdu a čiastočne odstránime mach.
Rýchlené izbové cibuľoviny po odkvitnutí vysádzame von do záhradky.

Po dokončení zimného rezu viniča zatlčieme koly a napneme drôty vo vinici. Začneme z vyväzovaním kmienikov a ťažňov. Najvhodnejším materiálom na viazanie je páska z PVC, ktorá je pružná a nezarezáva sa do hrubnúceho dreva viniča. Ťažne sa odporúča viazať pri zamračenom počasí, pretože v tomto čase sa ľahšie tvarujú. Pri slnečnom počasí naopak praskajú a lámu sa. Viazanie treba dokončiť do začiatku pučania krov.
V tomto období dopľňame chýbajúce kry viniča. Takisto môžeme začať aj s výsadbou nových viníc. Nesmieme zabudnúť na dostatočnú závlahu pre mladé sadenice.
Stromčeky
Ak boli stromčeky poškodené hrabošmi alebo zajacmi, môžeme ich ošetriť štepárskym voskom. V prípade, že je kôra ohryzená dookola môžeme stromček premôstkovať, prípadne zrezať pod ohryzenou časťou a zo zvyšku vypestovať nový kmienik s korunkou.
Ribezle
Akonáhle vyschne pôda natoľko, že sa nelepí, môžeme prikročiť k výsadbe stromčekov, jahôd a kríčkov drobného ovocia. Z kvalitných kríčkov ríbezlí sa dajú dopestovať nové narezaním 15 – 20 cm dlhých odrezkov, ktoré napicháme do pôdy, kde zakorenia.
Mrkva
Po dostatočnom vyschnutí vysievame ako prvú koreňovú zeleninu, ktorá dlho vschádza – mrkvu a petržlen. Medzi túto zeleninu môžeme vysievať aj inú rýchlo klíčiacu zeleninu ( reďkovka, šalát ) tzv. značkovú zeleninu. Túto neskôr zlikvidujeme, prípadne ak už je dostatočne veľká skonzumujeme. Na výsadbu týchto drobno semenných zelenín musíme pôdu dobre pripraviť. Neskôr vysádzame cibuľku sadzačku a jarný cesnak. Vysádzame aj skorý šalát, prípadne kaleráb a kel.
Pažítka
Medzi prvé jarné práce v záhradke patrí aj rozsádanie trsov pažítky a iných aromatických zelenín.
Zo záhona trvaliek odstránime zimnú prikrývku. Nechávame ju len vo výnimočných prípadoch na chúlostivých miestach. Po zrezaní suchých častí rastliny prihnojíme a pôdu prekypríme.

Ihneď po rozmrznutí pôdy vysadíme ovocné stromčeky a kry. Po výsadbe ich dobre zavlažíme.
Hnojivo
Ak to stav pôdy dovolí, ihneď prihnojujeme. Druhy a dávky hnojiva volíme podľa toho, či sme pri výsadbe ovocných drevín hnojili fosforom a draslíkom do zásoby a podľa druhu hnojív, ktoré sme aplikovali na jeseň. Môžeme použiť kombinované hnojivo Slovcerit alebo NPK v dávkach 0,4-0,6kg na 10 m2. Na jahody a bobuľoviny môžeme použiť špeciálne hnojivo Fragarin. Hnojivá je vhodné zapracovať do pôdy. Ak sme v predchádzajúcom období hnojili fosforom a draslíkom, prihnojujeme len dusíkom vo forme liadkov (Liadok amónny s vápencom) v dávkach 0,1-0,2kg na 10m2. Na prehnojenie dusíkom sú citlivé najmä marhule. Aj jablone by sme mali prihnojovať dusíkom iba vtedy, keď dľžka prírastkov jednoročných výhonkov bola menšia ako 0,3 m.
Reďkovka
V studených fóliovníkoch sa poponáhľame s výsadbou predplodiny. Zavlažujeme jemne, pretože v pôde je dostatok zimnej vlahy. Vysádzame šalát, kaleráb, kel, prípadne sejeme reďkovku. Koncom mesiaca plodiny okopávame. Za slnečného počasia fóliovníky vetráme.
Marec je obdobím, keď v záhradkách môžeme proti chorobám a škodcom z veľkej časti aplikovať mechanickú ochranu. Všetko opadané lístie spod stromov, krov a suché lístie z porastov jahôd zhrabeme a zakompostujeme s prídavkom vápna.
Dôkladne prezrime kry všetkých ríbezlí a nápadne zväčšené púčiky napadnuté roztočom ríbezľovým z porastov odstráňme.
Vinič
Významnou súčasťou prvých jarných prác vo vinohradoch je ochrana proti chorobám a škodcom. Na viniči prezimujú roztoče, ktoré zapríčiňujú kučeravosť a plstnatosť listov viniča. Prezimovať mohli aj húsenice obaľovačov. Červené škvrny na jednoročnom dreve viniča poukazujú zas na vlaňajší výskyt múčnatky. Po reze odporúčame použiť postrek sírnatými prípravkami alebo Oleoekaluxom. (Pozri správu ÚKSÚP).
Pór
Na hriadku vysievame riedko pór. Môžeme ho vysievať aj hustejšie na malú plochu a neskôr, keď dorastie do hrúbky tenkej tužky, presádzame ho na trvalé stanovište. V prvom prípade ušetríme práce s presádzaním, v druhom plochu na pestovanie.
Izbové kvety
Izbové kvetiny, ktoré prezimovali v pivnici, prenášame do teplejšej miestnosti a zavlažujeme.

Informácie boli čerpané z denníka PRÁCA