Pór a zeler vysievame už v januári

Pór a zeler vysievame už v januári

Prvé semienka na predpestovanie rastlín vysievame už v januári. Dajú sa pestovať v skleníkoch ale aj v byte na parapete. Vysiate semená zavlažujeme rosením. Vyhýbame sa priamemu zalievaniu. Ideálna teplota na pestovanie je 15 – 20 stupňov.

Pór

Pór sa považuje za cennú rastlinu, ktorá je bohatá na vitamíny a minerálne látky. Biela časť rastliny je chuťovo jemnejšia, zelená časť má výraznejšiu, ostrejšiu chuť.

Pór je mrazuvzdorný. Má dlhé vegetačné obdobie cca 120 dní.

Semená vysievame do plytkých riadkov, ktoré sú od seba vzdialené cca 40 cm. Sadeničky vysoké cca 5 centimetrov preriedime a presadíme. Pór predpestovaný v parenisku rastie rýchlejšie. Sadenice póru vysádzame von na jar, keď majú rastlinky cca tri listy, priemer ceruzky a výšku 10 – 25 cm. Korene sadeníc pred presádzaním orežeme na 3 cm.

Sadenice póru vysádzame do pôdy, v ktorej sme vopred vyhĺbili jamky. Sadenice vložíme do vytvorených jamiek, prihrnieme zeminou a polejeme. Pór sadíme vo vzdialenosti 10 až 15 centimetrov od seba, v radoch vzdialených od seba cca 30 centimetrov. Pór má plytký koreňový systém, preto potrebuje pravidelnú zálievku. Medzi jednotlivými zálievkami necháme pôdu vyschnúť do hĺbky cca 3 – 4 cm. Listy so žltým nádychom sú znakom premokrenia.

Pred výsadbou pôdu obohatíme organickým hnojivom alebo kompostom.

Pór obľubuje hlinité pôdy. Nedarí sa mu v kyslých pôdach. Korení v hĺbke cca 40 -60 cm a dorastá do výšky niekedy až 70 -90 cm.

V blízkosti póru je veľmi vhodné vysadiť napríklad zeler.

Zeler

Semená zeleru sejeme do debničiek alebo zakoreňovačov, ktoré je potrebné umiestniť na svetlé a teplé miesto s teplotou okolo 20°C. Pri nedostatku svetla sa rastliny vyťahujú. Neumiestňujeme nad radiátor. Priebežne zavlažujeme, aby substrát nebol mokrý.

Nádobu na výsev naplníme substrátom. Osivo vysievame rovnomerne pomedzi prsty. Vysievame na povrchu, nezatláčame. Nakoniec zasypeme tenkou vrstvou substrátu a jemne utlačíme. Zavlažíme rozprašovačom.

Rastliny rozsádzame jednotlivo, keď majú prvé pravé listy. Po zakorenení priesady prihnojíme. Rozsádzame ich vo vzdialenosti 6 × 6 cm od seba.

Zeler sa pestuje pre jeho koreň a listy. Preto si na výsev zvolíme správny druh osiva: bobuľový, stonkový alebo listový zeler. Je to obľúbená koreňová zelenina. Vyhovujú mu hlinité pôdy. Na hnojenie mu vyhovuje aj maštaľný hnoj. Vyžaduje pravidelnú zálievku.


Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko potrebné pre vašu záhradu… Poradíme a poskytneme Vám cenné informácie. Príďte si vybrať z našej širokej ponuky osív. Tešíme sa na Vašu návštevu.


Záhradné práce ZÁHRADKÁR ®

Popis prác pre jednotlivé mesiace v roku TU.

Related posts

Vošky v záhrade

Vošky sú najrozšírenejšími a najznámejšími škodcami záhradných plodín. Vošky cicajú rastlinné šťavy v takom množstve, že ich nestačia zúžitkovať. Lepkavými kvapkami štiav znečisťujú nižšie položené listy, čím sa vytvára priaznivé

Čítať viac

Vysádzanie priesad

S vysádzaním priesad by sme mali byť opatrní. Vysádzame ich do rozmrznutej pôdy, v čase, keď už nehrozia mrazy. Najideálnejším obdobím je koniec apríla a začiatok mája. Niektoré druhy zeleniny

Čítať viac

Nové trvalky a letničky v predaji

Široká ponuka rastlín na jarnú výsadbu. Vybrať si môžete kvitnúce druhy, rastliny s farebne zaujímavými listami alebo rôzne druhy skalničiek, ruže, budleje, poniklece, floxy, ibišteky, Echinaceu, muškáty, begónie, netýkavky, hortenzie,

Čítať viac