Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché. Cesnak je nenahraditeľnou surovinou v kuchyni. Doma vypestovaný cesnak je oveľa aromatickejší ale aj zdravší ako cesnak zo supermarketov.
Je známy aj svojimi liečivými účinkami. V ľudovom liečiteľstve sa využíva už niekoľko tisícročí. Používa sa na okorenenie a dochutenie jedál. Bez jeho charakteristickej chuti sa nezaobíde žiadna kuchyňa.
V kuchyni môžeme použiť aj čerstvé kvetné stvoly alebo celé mladé rastlinky cesnaku.
Druhy cesnaku
Cesnak delíme na cesnak paličiak a nepaličiak.
Paličiak je cesnak s tvrdou stonkou, ktorý má guľovité kvetenstvo (palicu) s cibuľkami. Aby bola úroda vysoká, vrcholy stoniek sa tesne pred kvitnutím odstrihnú. Ide o odrody cesnaku, dorastajúceho do veľkých výšok. Paličiaky majú spravidla väčšie hlavy a v porovnaní s nepaličiakmi sú aj aromatickejšie.
Nepaličiak má jednoduchšie pestovanie. Vytvára viac strúčikov a má lepšiu skladovateľnosť. Niektoré druhy možno vysádzať ako na jar, tak aj na jeseň. Nepaličiak je určený na pestovanie do teplejších oblastí s miernejšími zimami. Tento druh cesnaku má jemnejšiu a menej aromatickejšiu chuť.
Jesenná výsadba
Jesenná výsadba sa nám na jar odvďačí bohatou úrodou cesnaku. Výhodou jesennej výsadby cesnaku je aj to, že po skorom zbere úrody môžeme namiesto cesnaku vysadiť iný druh zeleniny.
Jesenné odrody cesnaku vysádzame v druhej polovici októbra až polovici novembra. Tým zabránime mrazu poškodiť lístky, ktoré by vyrástli pri sadení v skoršom období. Ideálna teplota na výsadbu je 8 °C.
Príprava pôdy
Pôda vhodná na pestovanie cesnaku by mala obsahovať dostatočné množstvo organickej zložky a živín. Cesnak vysádzame na slnečné stanovisko. Pred samotnou výsadbou je dôležité pôdu dostatočne pripraviť. Pôda by nemala byť priveľmi prekyprená. Pôda ale mala by byť prirodzene uľahnutá. Preto pôdu prekypríme týždeň pred výsadbou.
Hnojenie
Pred výsadbou je vhodné pôdu pohnojiť. Ako vhodné hnojivo možno použiť Cererit, ktorý sa zapracuje do pôdy pri príprave záhonu na sadenie. Zvyšuje odolnosť voči vymŕzaniu a podporuje vyzrievanie.
Cererit obsahuje draslík vo forme síranu draselného. Síra je pre cesnak veľmi potrebná, pretože vplýva na obsah silíc v cesnaku.
Hnojivá s obsahom síry potláčajú aj výskyt pôvodcov hubových ochorení ako je múčnatka.
Výsadba
Cesnak sadíme po jednotlivých strúčikoch vzdialených od seba približne 10 cm v jednom riadku. Jednotlivé riadky by mali byť od seba vzdialené približne 20 cm. Ideálne je pomocou palice vyhĺbiť jamku hlbokú 8 cm.
Sadíme správnym smerom do jamky, korienkami nadol. Po vysadení jamky zahrnieme zemou a utlačíme. Na 1 m² budete potrebovať približne 24 strúčikov sadbového cesnaku.
Starostlivosť
Počas zimy je vhodné prikryť vysadený cesnak čečinou, vetvičkami alebo lístím. Tým sa zlepší termoregulácia v pôde a vysadené strúčiky nevymrznú. V prípade miernej zimy nie je pokrývka potrebná. Cesnak je potrebné ochraňovať pred teplotnými šokmi pokým dobre nezakorení.
Výber stanovišťa
Nie je vhodné sadiť cesnak každý rok na to isté miesto. Rovnako je veľmi dôležité aby sme cesnak nevysádzali na miesta, kde bola predtým posadená mrkva, hrach, fazuľa, rajčiny alebo tekvica. Táto zelenina odčerpáva z pôdy dusík, ktorý cibuľa a cesnak potrebujú pre svoj rast . Na jar je potrebné v prípade suchého počasia cesnak polievať.
Zber
Už ste zberali cesnak? 🧄 Je najvyšší čas… Cesnak zbierame koncom júna.
Ako ho uskladniť?
Cesnak po zbere je potrebné očistiť od pôdy a hrubých nečistôt a nechať s vňaťou aj koreňmi sušiť na vzdušnom tienistom mieste s dostatočným prúdením vzduchu približne na 3 – 4 týždne. Nie na priame slnko, ani do úplného tieňa. Pred sušením sa z cesnaku odstrihnú korene a stonka sa skráti na 50 cm. Po vysušení môžete zapliesť vrkoče.
Hlavy cesnakov sa viažu so stonkami do snopov a zavesia sa na suché, tmavé a dobre vetrateľné miesto.



Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® zakúpite rôzne odrody sadbového cesnaku ale aj cibule. Pomôžeme Vám s výberom a poskytneme aj užitočné rady … Navštívte ktorúkoľvek z našich predajní.
Aktuálna ponuka sadbového cesnaku a prípravok k namoreniu👇